Załóż konto aby otrzymać 10% rabatu na pierwsze zakupy!
Twój koszyk 0 zł
Kategorie
PL / zł
Lista wpisów
Lista wpisów

Interkom motocyklowy - do czego służy i jak wybrać ten właściwy? Który model będzie pasował do mojego stylu jazdy? Jakich parametrów w interkomie potrzebuję?

15.02.2024
#INTERKOM
#INTERCOM
#INTERKOM MOTOCYKLOWY
#BLUETOOTH
#MESH
#RADIO FM
#KOMUNIKACJA
#WODOODPORNY
#JBL
#GŁOŚNIKI HD
#HARMAN KARDON
#DUŻY ZASIĘG
#KONFERENCJE
#SENA
#CARDO
#INTERPHONE
#U-COM
#50R I 50S
#CARDO EDGE

Interkom motocyklowy to system służący do komunikacji między motocyklistami na osobnych motocyklach lub między kierowcą a pasażerem. Oczywiście, może służyć również do połączenia z telefonem czy nawigacją.

Obsługa interkomu jest łatwa i intuicyjna, a kompatybilność między innymi urządzeniami oraz interkomami różnych marek sprawia, że urządzenia te są często wybierane przez użytkowników motocykli czy quadów.

Czy warto kupić interkom?

Moja odpowiedź:

Warto. To inwestycja w bezpieczną podróż, uniknięcie nieporozumień, które wynikają z braku możliwości zakomunikowania kierowcy czy większej grupie o nagłej potrzebie czy awarii.
Nie będziesz już musiał krzyczeć przez otwarty kask podczas jazdy czy machać rękoma, zamiast trzymać kierownicę. A telefon od bliskich możesz odebrać w każdej chwili, aby nie martwili się o Ciebie.
Nie musisz już zatrzymywać się i ściągać kasku aby odebrać połączenie, co więcej, niektóre modele oferują odbieranie połączeń bez użycia rąk, wystarczy komenda głosowa.

Jak działa interkom?

Pierwszym krokiem jest sparowanie urządzenia po bluetooth z innym zestawem, z którym chcesz mieć łączność.

Każdym kolejnym razem zestawy będą łączyć się automatycznie, pod warunkiem że będą w zasięgu.

Często interkomy posiadają kilka ścieżek łączenia po bluetooth, osobną dla interkomów, osobną dla telefonu czy nawigacji. Ilość tych połączeń zależy od fabrycznego "wyposażenia" danego modelu.

Jeśli potrzebujesz być na łączach z telefonem, nawigacją i kolegą na osobnym motocyklu wybierz intercom, który posiada przynajmniej dwa kanały do połączeń: interkom-telefon i interkom-nawigacja oraz zasięgiem dostosowanym do waszych potrzeb.
Należy pamiętać, że zasięg rzeczywisty może odbiegać od wartości podanej przez producenta w zależności od warunków drogowych (góry, zakręty, zabudowania znacznie ograniczają zasięg), dlatego polecam wybrać model z większym zasięgiem.

Jaki interkom wybrać?

To wszystko zależy od Twoich potrzeb i wymagań: dystans (zasięg), łączność grupowa, technologia Bluetooth/Mesh, jakość dźwięku, sposób w jaki jeździsz.

Odpowiedz sobie na kilka poniższych pytań, a wybór odpowiedniego modelu będzie znacznie łatwiejszy.

1. Z kim jeżdżę – sam, z pasażerem, czy w grupie?

2. Jakie odległości dzielą nas podczas jazdy?

3. Jak ważna jest jakość dźwięku – będę słuchać muzyki, czy używać tylko komunikacji/nawigacji?

4. Czy odbieram połączenia telefoniczne podczas jazdy?

5. Jakiej technologii łączenia potrzebuję? (BT, Mesh)

6. Czy chcę dzielić się muzyką z moim pasażerem?

7. Czy będę używał telefonu i nawigacji jednocześnie?

8. Czy mogę słuchać radia bez internetu?

 

Jeśli jeździsz sam, lub tylko z pasażerem i potrzebujesz interkomu do słuchania muzyki oraz odbierania telefonów, to polecam:

Cardo Spirit lub Spirit HD, jeżeli zależy Ci na dźwięku jakości HD. Interkom jednej z topowych marek produkujących interkomy.
Cenowo jest przystępny, nie tracąc przy tym na jakości. Dodatkowo Cardo posiada darmowy pakiet przedłużenia gwarancji producenta o rok.

Sena SMH5– cenowo bardzo zbliżony do Cardo Spirit, różnicą na plus dla Seny jest minimalnie większy zasięg i możliwość połączenia ze sobą do 4 kasków (parametry i funkcje mogą się nieznacznie różnić w zależności od wersji SMH5).

Interphone U-COM 3 - zaletą są głośniki HD i kompaktowość jednostki centralnej.

Na czym polega technologia Mesh?

Technologia Mesh umożliwia łączenie się z innym urządzeniem również posiadającym ten sam system łączności bez konieczności "parowania". Wystarczy włączyć mesh w swoim urządzeniu, może być połączeniem prywatnym lub open, czyli będziesz łączyć się z każdym, kto tę funkcję ma uruchomioną.

Interkomy Mesh są z kolei szczególnie polecane dla osób, które podróżują w większych grupach i potrzebują stabilniejszego oraz bardziej elastycznego systemu komunikacji.

Dodatkowo podczas jazdy w grupie przy wykorzystaniu Mesh, każde urządzenie działa jak osobna antena, dzięki czemu interkomy te mają bardzo duży zasięg (do 8km) i pozwalają na łączność wielu osób (do 15 osobowej grupy).

Modele interkomów z technologią BLUETOOTH oraz MESH: Cardo EdgeCardo NeoInterphone U-COM 16Sena 30K, 50R i 50S

Są też interkomy, które łączą się ze sobą wyłącznie w technologii MESH: Interphone U-COM 8RSena Spider.

Czy interkom pasuje do każdego kasku?

Interkom pasuje do każdego rodzaju kasku motocyklowego: otwartego, enduro, integralnego oraz szczękowego (WAŻNE: kask musi posiadać wydrążone miejsce na głośniki, zazwyczaj jest to standard, ale są kaski bez miejsca na interkom).
W zestawie znajdują się zazwyczaj dwa rodzaje mikrofonów: na giętkim pałąku i „miękki” przyklejany oraz dwie bazy montażowe, tak aby można było dopasować interkom do każdego kształtu kasku.
Jednostki centralne są dość smukłe i przylegające, dzięki temu nie czuć ich w trakcie jazdy. Natomiast, jeśli jeździsz szybko, a Twój motocykl nie ma owiewek, wybierz interkom o niskim profilu i baterii montowanej z tyłu lub dedykowany do kasku, jeżeli taki posiada.

 

Czy przez interkom można słuchać muzyki?

Interkom wyposażone są w Radio FM (np. Interphone TourCardo Freecom 4X, Interphone U-COM 4 ), możesz też słuchać swojej muzyki z telefonu czy Spotify.
Mało tego, interkomy pozwalają dzielić się swoją muzyką z pasażerem albo motocyklistą jadącym na swoim sprzęcie. 

Jak długo wytrzymuje bateria?

Przeważnie jest to kilka do kilkunastu godzin w trybie interkomu i do kilku dni w trybie czuwania. Oczywiście wszystko będzie zależało od częstotliwości i tego w jaki sposób go użytkujemy.
Na szczęście producenci przewidzieli, że stracenie łączności podczas jazdy z powodu rozładowania baterii to nic fajnego, więc dali opcję użytkowania podczas ładowania oraz tak zwane szybkie ładowanie, gdzie podłączenie do ładowania na 20min daje możliwość rozmowy przez 2 godziny. Dość praktyczne rozwiązania, prawda?

Każdy interkom zawiera w zestawie dołączony kabel USB, który można podłączyć do ładowarki sieciowej wyposażonej w wyjście USB, komputera, powerbanka czy gniazdka USB zamontowanego w motocyklu.

Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na większość pytań, które krążyły po Twojej głowie.
A jeśli nie rozwialiśmy wszystkich Twoich wątpliwości i wciąż szukasz odpowiedzi, zadzwoń do nas
tel. 504 407 700 chętnie Ci pomożemy w doborze właściwego zestawu.